22 października 2019 0

Najważniejsze cechy damskich butów sportowych

Butów sportowych ci u nas dostatek, ale na jakie właściwie cechy należy zwracać uwagę, kiedy zastanawiamy się nad zakupem odpowiedniej pary dla siebie?

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że nie ma wcale konfliktu pomiędzy dobrym wyglądem butów oraz ich właściwościami technicznymi. But sportowy jest butem sportowym nie z powodu swojego wyglądu, ale ze względu na odpowiednie cechy konstrukcyjne. Wiele z takich aspektów jest uniwersalnych i pojawia się we wszystkich rodzajach butów sportowych, na przykład amortyzacja, dzięki której możliwe jest ograniczenie obciążenia stawów w czasie wykonywania różnych ćwiczeń. Takie obciążenia nie są zwykle zbyt duże, ale każde ich ograniczenie pomaga stawom.

Inna uniwersalna cecha to zdolność do odprowadzania nadmiaru ciepła i wilgoci. Stopa musi oddychać, ale nie powinno też być możliwości dostania się do naszych stóp wody z zewnątrz. Nie należy tego mylić z wodoszczelnością. Kalosze nie są butami sportowymi, ale od damskich butów sportowych wymagamy, by jogging po parku na wiosnę nie skończył się przyniesieniem na nogach litra rosy do domu. Efekt tego typu pozwalają uzyskiwać nowoczesne tkaniny, chociaż klasyczna skóra, elegancka i wytrzymała, pod tym względem także jest bardzo skuteczna.

Nie można zapominać przy wyborze damskich butów sportowych o rodzaju podeszwy. Podeszwa będzie różna w zależności od naszych potrzeb: cieńsza lub buty sportowe właściwościgrubsza; z bieżnikiem większym lub mniejszym.

Powyższe cechy butów mogą być akcentowane w rożnym zakresie, ponieważ dla różnych sportów ważne są inne kombinacje. Na szczęście sprzedawcy idą nam na rękę i najczęściej buty sportowe damskie dostępne są w wersjach podzielonych na konkretne kategorie. I tak mamy buty do tenisa, które są elastyczne i zapobiegają poślizgom, a dodatkowo lekko stabilizują kostkę. Buty do biegania są lżejsze, ale mają usztywnioną podeszwę i silny bieżnik, a często zakłada się w nich dodatkowe mechanizmy amortyzujące nasze kroki. Z kolei buty do chodzenia po górach będą miały bardzo grubą podeszwę i silnie ustabilizowaną kostkę, by jakiś kamień czy korzeń nam nie przeszkadzał i nie spowodował skręcenia kostki.

Jeśli but sportowy poosiada wszystkie cechy, których od niego oczekujemy, możemy zabrać się do wybierania dla siebie odpowiedniej estetyki. Na pewno interesujące nas buty dostaniemy w jaskrawych barwach lub w odcieniach pastelowych, dzięki którym będziemy wyglądać niczym rajski ptak. Dla pań lubiących bardziej tradycyjny wygląd znajdą się na pewno buty jednokolorowe, w tym także buty całkiem białe.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz