3 marca 2022 0

Bez względu na pogodę i porę roku możesz jeździć na tym rowerze

Jazda na rowerze to nie tylko przyjemność, ale też rodzaj aktywności fizycznej utrzymującej kondycję i dobry stan zdrowia. Rowery treningowe uniezależniają tę jazdę od pogody czy też pory roku i można na nich jeździć niekoniecznie na siłowni, ale również w domu. Są też doskonałym sprzętem rehabilitacyjnym. Na rynku dostępnych jest wiele ich modeli zróżnicowanych komfortem użytkowania, jak i cenowo.

Spis treści:

  1. Korzyści jazdy na rowerze, także treningowym

    1. kontrolowanie masy ciała

    2. wspomaganie serca i układu krążenia

    3. stymulacja pracy mięśni, stawów i kręgosłupa

    4. poprawa samopoczucia

  2. Przykłady modeli

Korzyści, jakie daje jazda na rowerze, także treningowym

Kontrolowanie masy ciała

Pozwala utrzymywać prawidłową masę ciała, bo dozując czas jazdy oraz wysiłek wkładany w pedałowanie można spalać różną ilość kalorii i w ten sposób gubić zbędne kilogramy (rzecz jasna nie po jednej tylko jeździe czy treningu). Ma tę zaletę, że obciąża tak stawów i układu krążenia jak bieganie.

Wspomaganie serca i układu krążenia

Umiarkowanie przyspiesza tętno, podnosi ciśnienie krwi, przyspiesza jej krążenie, stymuluję pracę płuc dotleniających cały organizm, poprawie ulega kondycja całego układu krążenia, a przede wszystkim serca, co pozwala zmniejszać prawdopodobieństwo miażdżycy, zawału serca, udaru mózgu czy też powstawaniu żylaków i zakrzepów.  Co najważniejsze, rower treningowy stacjonarny ma tu takie samo dobroczynne działanie, jak zwykły jednoślad.

Stymulacja pracy mięśni, stawów i kręgosłupa

Jazda na rowerze pobudza wiele grup mięśniowych, wzmacniając  łydki, uda, pośladki, mięśnie rąk, a także  brzucha, zwłaszcza te   głębokie współgrające z kręgosłupemRegularne używany rower treningowy stacjonarny  zapewni lepszą postawę i sylwetkę,  zmniejszy bóle kręgosłupa, doda siły mięśniom osoby trenującej.

Poprawa samopoczucia

Tak jak każdy wysiłek fizyczny prowadzi do wydzielania endorfin (nazywane niekiedy hormonami szczęścia), dających poczucie odprężenia, pełnego relaksu. Trening można sobie uprzyjemnić, oglądając w czasie jego trwania czy też słuchajac ulubionej muzyki - nie ma niebezpieczeństwa spodowania jakiejś kolizji. Chociaż trening ten nie jest jazdą na świeżym powietrzu np. w parku czy w lesie, to też pozwala na dotlenienie organizmu, przyczynia się do łatwego zasypiania i zdrowego snu.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz